Demencja to podstępna i destrukcyjna choroba, która jest wyzwaniem dla rodziny i opiekuna, osoby której ten problem dotyka.  Najbliżsi  członkowie rodziny starają się otoczyć opieką i zapewnić najlepszą ochronę, a co za tym idzie bezpieczeństwo w codziennym funkcjonowaniu osoby z zespołem otępiennym. To codzienna troska o ochronę zdrowia i  uchronienie przed urazami i wypadkami.  Dlatego poszukujemy rozwiązań, które w sposób efektywny pomogą  nam rozwiązać niektóre problemy i zapewnić opiekę która minimalizuje nieprzewidziane wypadki.

Przystosowanie pokoju dla osoby z demencją

Jedną z najważniejszych rzeczy jaką powinniśmy wykonać to urządzenie i dopasowanie prywatnej przestrzeni chorego do jego potrzeb i wymagań. Aby zapewnić choremu bezpieczeństwo należy usunąć wszelkie kanciaste przedmioty, niepotrzebna dywaniki, chodniki, oraz szafki o które podopieczny może się potykać lub obijać. Warto zabezpieczyć dostęp do kontaktów z elektrycznością za pomocą odpowiednich nakładek, a przedmioty codziennego użytku opisać za pomocą naklejek. Warto zainwestować w nowoczesną technologię w postaci czujników ruchu, które będą nas alarmował  o niekontrolowanym wyjściu z pokoju lub domu.

Łóżko rehabilitacyjne idealne dla potrzeb osoby z demencją

Demencja jest chorobą destrukcyjną i niestety z nie najlepszymi rokowaniami. Degradacja i zwyrodnienie tkanek mózgu prowadzą do zaniku wiele funkcji życiowych, których konsekwencją jest długotrwałe przebywanie w łóżku. Istotnym elementem opieki nad seniorem powinno być dobranie łóżka rehabilitacyjnego, które sprosta wymaganiom  tej choroby. Idealne łóżko rehabilitacyjne to łóżko, które posiada wiele funkcji i rozwiązań ułatwiających pracę opiekunowi. To łóżko które ma możliwość swobodnego przesuwania go w trakcie wykonywania zabiegów higienicznych i łatwego dostępu z każdej strony. Łóżko rehabilitacyjne powinno mieć regulację manualną, jaki i elektryczną co ułatwia opiekę i pracę przy chorym. Powinien odznaczać się solidnym wykonaniem o mocnej konstrukcji i być wykonany z elementów łatwych w utrzymaniu czystości i dezynfekcji. Idealne łóżko dla osoby z demencją to także łóżko z odpowiednimi parametrami dopasowanie do wagi i wzrostu seniora. Idealnie dobrane łózko rehabilitacyjne wpływa pozytywnie na komfort i samopoczucie pacjenta, a zatem bezpośrednio i na jego dobrostan.

Opcje które łóżko rehabilitacyjne musi posiadać

Łóżko rehabilitacyjne musi posiadać dodatkowe wyposażenie i funkcje które kwalifikują go do tego typu opieki. Do takich funkcji niewątpliwie zalicza się możliwość sterowania wysokości i nachylenia poszczególnych części łóżka, co działa jako profilaktyka przeciwdziałania odleżynom. Zamontowany wysięgnik z poręcznym uchwytem pozwala na współpracę pacjenta z opiekunem, oraz  niezależne unoszenie się pacjenta według jego potrzeb. Ważną funkcją łóżka jest możliwość regulacji jego wysokości, co nie ogranicza możliwości pacjenta przy wstawaniu i siadaniu na łóżku, a także co jest istotnym elementem przy zapewnieniu bezpieczeństwa, pacjent w trakcie upadku jest zabezpieczony przed stoczeniem się z łóżka z dużej wysokości. Nie wolno nam zapominać o barierkach zamontowanych po bokach łóżka, które muszą mieć funkcję regulacji i w sposób skuteczny zabezpieczać chorego przed wypadnięciem z łóżka. Zastosowanie silników elektrycznych w łóżkach rehabilitacyjnych sterowanych na pilota pozwala nam na dopasowanie i zmniejszenie różnic wysokości przy zmianie pozycji, wstawaniu, posiłkach i regulacji w zależności od potrzeb pacjenta jak i zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych przez opiekuna.