Osoby chore, niepełnosprawne, czasowo unieruchomione, po wypadkach wymagają szczególnej opieki, jak również odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego. Niewątpliwie odpowiednie łóżko to podstawa w przypadku opieki domowej.

Na rynku dostępne są przeróżne modele łóżek rehabilitacyjnych z wieloma udogodnieniami, które zapewniają właściwą pozycję dla chorego, łatwe zmienianie tej pozycji za pomocą elektronicznego mechanizmu.

Zalety łóżka specjalistycznego

Łóżka specjalistyczne, rehabilitacyjne są niezbędne jeśli w domu mamy osobę obłożnie chorą. Pozwala ono dostosować odpowiednią pozycję łóżka do potrzeb pacjenta, zapewnia ułatwienie czynności związanych z higieną pacjenta, czy też sprawniejsze dźwigania go.

Wśród łóżek rehabilitacyjnych można wyróżnić łóżka dwufunkcyjne i czterofunkcyjne. Łóżka dwufunkcyjne pozwalają na zmianę kąta nachylenia w dwóch miejscach, w okolicach zagłówka, a także wysokości pacjenta. W przypadku łóżek czterofunkcyjnych mamy cztery możliwości zmiany nachylenia: w okolicach zagłówka, podudzia, uda i nachylenia do pozycji antytrendelenburga.

Propozycje te mają możliwość regulacji wysokości dzięki odpowiednim mechanizmom, wszystko to regulujemy za pomocą pilota, co jest bardzo dużym ułatwieniem w codziennych czynnościach.

Estetyka i funkcjonalność

Nowoczesne łóżka rehabilitacyjne charakteryzują się funkcjonalnością, o której mowa była już wyżej, chodzi tu przede wszystkim o nowoczesne technologie wykorzystane w danych modelach.

Oprócz tego są one estetycznie wykonane, zazwyczaj posiadają obudowę drewnianą lub aluminiową. W przypadku modeli posiadających obudowę drewnianą, sprawiają przyjemne wrażenie, idealnie nadają się do domu. Obudowa aluminiowa bardziej kojarzy nam się już ze sprzętem medycznym i szpitalem, ale i ona jest równie estetyczna i funkcjonalna.

Odpowiedni materac istotnym elementem każdego łóżka

W przypadku łóżek rehabilitacyjnych bardzo ważny jest odpowiedni materac, zazwyczaj w przypadku osób niepełnosprawnych jest to materac przeciwodleżynowy.

W przypadku materacy przeciwodleżynowych wyróżnia się podział na materace statyczne i dynamiczne. Modele statyczne to materace podstawowe: piankowe, gofrowane lub jeżowe, a także materace z wkładkami powietrznymi. W przypadku materacy pneumatycznych posiadają one odpowiednie komory i pompę, która pozwala na zmianę ciśnienia w poszczególnych komorach. W przypadku materacy pneumatycznych dzielimy je na rurowe i bąbelkowe.

W przypadku łóżek rehabilitacyjny bardzo pomocne i praktyczne okazują się pokrowce i prześcieradła uszyte z nieprzemakalnych materiałów. Są one wielkim ułatwieniem i dobrym rozwiązaniem, w przypadku, gdy opiekujemy się osobami schorowanym i które np. samodzielnie nie korzystają z toalety. Pokrowce pozwalają na zachowanie czystości, łatwo je ściągnąć z materaca i chronią cały materac przed zabrudzeniami. Taki pokrowiec spokojnie można zdjąć z łóżka i wyprać w pralce. To rozwiązanie daje gwarancję komfortu i higieny, zaoszczędzenie czasu przy dodatkowych czynnościach porządkowych.