Dyskopatia to schorzenie, które wiąże się z uszkodzeniem krążka międzykręgowego. Kręgosłup człowieka zbudowany jest z kręgów między, którymi znajdują się trzony. Są one sprężyste i głównym ich zadaniem jest amortyzacja między kościami tworzącymi kręgosłup.

Dyskopatią nazywamy wszelkie nieprawidłowości w obrębie krążka międzykręgowego. Najczęściej schorzenie to dotyka osób między 30 a 50 rokiem życia.

Objawy dyskopatii

Dyskopatia wiąże się z różnego typu bólami kręgosłupa, które w sposób skuteczny utrudniają nam życie. Oprócz bólu kręgosłupa, w późniejszej fazie występują bóle promieniujące na kolana, biodra, czy stopy.

Niestety możemy czuć dyskomfort nawet przy chodzeniu, kaszlu, czy śmiechu, ponieważ takie reakcje organizmu mogą powodować podrażnienie dysku. W przypadku gdy mamy do czynienia z ostrą dyskopatią każdy ruch wywołuje nasilone objawy i tutaj sporą ulgę przyniosą niewątpliwie zabiegi rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne.

Dyskopatia lędźwiowa a dyskopatia szyjna

W przypadku dyskopatii lędźwiowej występują silne zespołowe bóle, mogą temu towarzyszyć zaburzenia funkcji pęcherza moczowego i niedowład stóp. W przypadku dyskopatii szyjnej najczęściej pojawia się drętwienie rąk, zespół bólowy kończyn, zawroty głowy, zaburzenia równowagi. Niestety pojawiają się ograniczenia ruchomości kręgosłupa szyjnego.

W poważnych przypadkach może wystąpić niedowład kończyn, jest to więc naprawdę niebezpieczne schorzenie, które może utrudniać życie.

Jakie są przyczyny dyskopatii?

Wśród przyczyny dyskopatii wyróżnia się wady związane z postawą, może to wynikać z garbienia się, niewłaściwej pozycji podczas wykonywania obowiązków zawodowych, a zwłaszcza w pracy biurowej,

Opuszczanie głowy oraz barków do przodu może wiązać się w przyszłości właśnie z dyskopatią odcinka piersiowego. Dyskopatia może być efektem także podnoszenie ciężarów, wtedy też zazwyczaj występuje dyskopatia odcinka lędźwiowego.

Kolejną przyczyną jest również brak ruchu, czy też nadmierne przeciążenie kręgosłupa.

Rehabilitacja w przypadku dyskopatii

W przypadku dyskopatii bardzo ważna jest odpowiednia rehabilitacja, bądź fizjoterapia. Najpierw należy wykonać badania specjalistyczne, tj.: rezonans magnetyczny, tomografię komputerową,  badanie radiologiczne RTG.

Następnie specjalista  dobiera rodzaj rehabilitacji bądź fizjoterapii.

Pierwszą fazą w rehabilitacji dyskopatii jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe w okolicach, w których występują bóle. Dzięki takim czynnościom następuje regeneracja tkanek miękkich, wpływa ona pozytywnie na krążenie, kondycję stawów. Rozluźnienie dokonywane jest przez doświadczonego rehabilitanta lub fizjoterapeutę.

Kolejnym krokiem w rehabilitacji są działania profilaktyczne. Pacjentowi udzielane są szczególne informacje na temat pozycji przeciwbólowej. Rehabilitant/fizjoterapeuta powinien udzielić konkretnych informacji na temat zachowania się w domu, a także jakie czynności może wykonywać z uwzględnieniem konkretnej pozycji ciała.

Kolejne czynności w rehabilitacji związane są ze stabilizacją kręgosłupa, osiąga się to przez odpowiednie ćwiczenia, które mają naturalnie zmienić nieprawidłową sylwetkę. Jest to istotne, ponieważ jeśli tego nie zmienimy to te bóle kręgosłupa znów wrócą.

W kolejny krokach rehabilitant/fizjoterapeuta określi, czy możemy wykonywać w rehabilitacji ćwiczenia siłowo- wytrzymałościowe. Poprawiają one stabilizację kręgosłupa, prowokują organizm do zwiększenia produkcji mazi stawowej. Mogą to być w zależności od pacjenta ćwiczenia na basenie, jazda na rowerze stacjonarnym, czy też ćwiczenia zadane przez rehabilitanta.

Dodatkowo odpowiednio wykwalifikowana osoba może posłużyć się „tejpingiem” czyli oklejaniem tzw, taśmą do kinesiotapingu. Jej działanie opiera się na uregulowaniu napięcia mięśniowego w miejscu aplikacji taśmy. Zaleta poprawnej aplikacji tape powoduje uregulowanie mikrokrążenia. Kinesiotaping jest na tyle skuteczny, że redukuje lub całkowite usuwa ból poprzez aktywację naturalnych dla organizmu procesów znieczulania endogennego – źródła wewnątrz organizmu.