Czy przewlekła choroba jest zwiastunem hospicjum ? W dzisiejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości co do opieki paliatywnej chorego. Jakie są różnice, podobieństwa, wady i zalety każdego z miejsc. Najpierw należałoby przybliżyć czym jest hospicjum, ponieważ z definicji jest to instytucja funkcjonująca w ramach systemu opieki zdrowotnej, stosująca metody opieki paliatywnej i przeznaczona dla pacjentów przewlekle oraz nieuleczalnie chorych. W prostym języku jest to miejsce, które ma zapewnić komfort życia w trudnej chorobie. Dlaczego rodziny wybierają hospicjum nad opieką domową?

Częstym powodem jest brak czasu z powodu pracy, brak odpowiedniego doświadczenia, a także nie posiadanie wiedzy jak to powinno wyglądać. Szpitale nie zapewniają przeszkolenia jak postępować z pacjentem chorym przewlekle. Dodatkowo trzeba wyposażyć dom w odpowiedni sprzęt, niezbędne są wizyty lekarza, fizjoterapeuty, pielęgniarki jak i psychologa. Hospicja dzieli się też na prywatne i te w ramach refundacji NFZ. Istotnym elementem jest koszt przebywania w hospicjum prywatnym, co może przekraczać kilkukrotnie koszt opieki domowej, a hospicja w ramach dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia wymagają wielu dokumentów, które w jasny sposób stwierdzają zakończenie leczenia przyczynowego i stan, który potwierdzi lekarz w skierowaniu. Wszystkie te elementy mogą wywołać strach w osobie, która ma zaopiekować chorym pacjentem. Poniżej znajduje się kilka elementów, które mogą pomóc w wyborze jaki typ opieki będzie dla nas i dla chorego najlepszy.

Hospicjum zalety:

-fachowa pomoc lekarza, który określa jak złagodzić objawy choroby,

-wykwalifikowany personel, w postaci opiekunek i pielęgniarek

– fizjoterapeuci

-psycholodzy,

-psychiatrzy,

-pomoc duchowa

-odpowiednie wyposażenie w sprzęt rehabilitacyjny, medyczny i sanitarny.

Hospicjum wady:

-źle kojarzone,

-brak bliskich,

-przebywanie wśród obcych ludzi,

– obce miejsce,

-obecność innych chorych,

-wiele formalności.

Wszelkie wymienione wyżej elementy mają przede wszystkim podłoże psychiczne.

Opieka w domu, czyli tzw. hospicjum domowe obejmuje osoby nieuleczalnie chore, cierpiące i potrzebujące opieki paliatywnej opierającej się na łagodzeniu objawów choroby dla poprawienia komfortu chorego i rodziny.

Aby opieka domowa była na jak najwyższym poziomie niezbędne jest odpowiednie wyposażenie oraz wizyty wykwalifikowanego personelu medycznego. Wszystkie elementy mogą zostać zapewnione w dwojaki sposób. Pierwszą możliwością jest wypożyczyć / zakupić odpowiedni sprzęt na własną rękę za pośrednictwem fachowców którzy doradzą jak te kwestie powinny wyglądać. Drugim sposobem jest uzyskać dofinansowanie w ramach NFZ. Lekarz w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia powinien wystawić skierowanie, które potem trzeba przekazać do odpowiedniego hospicjum w którym będziemy ubiegać się o dofinansowanie do sprzętów.

Zalety hospicjum domowego:

-chory jest w swoim domu, wśród bliskich i rodziny,

-prywatność,

-indywidualny dostęp do opieki pielęgniarki, lekarza, fizjoterapeuty czy psychologa,

-wysokiej jakości sprzęt można zakupić / wypożyczyć / uzyskać za darmo w ramach NFZ tylko dla siebie,

-komfort psychiczny chorego.

Wady hospicjum domowego:

-brak stałej opieki lekarza – w razie nocnego ataku np. duszności lekarz nie jest na „wyciągnięcie ręki”,

-duże obciążenie dla bliskich, opieka paliatywna w domu wymaga pełnego zaangażowania poprzez poświęcenie czasu dla chorego na naukę oraz bezpośrednią pomoc,

-częste wizyty lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty czy psychologa w zależności od stanu chorego,

-patrzenie na niekiedy cierpiąca bliską osobę.

Każdy z wymienionych elementów jest kwestią indywidualna. To czy wybrać opiekę domową czy hospicjum stacjonarne zależy od stanu chorego oraz jakie podejście mają bliscy. Należy jednak pamiętać, że medycyna wciąż idzie do przodu i nie ma rzeczy nie możliwych, które wykraczają poza możliwości przeciętnej osoby.